გაკვეთილის გეგმები


გაკვეთილი 1 : 
                                  „ვარ თუ არა მე მეწარმე?“
გაკვეთილის გეგმა 
რიცხვი: 28.11.2017 წ.

გაკვეთილის  თემა
„ვარ თუ არა მე მეწარმე?“
პედაგოგის სახელი და გვარი
ნატალია ოქროპირიძე
სწავლების საფეხური
VI-ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
20 მოსწავლე
საჭირო უნარები
·         ინფორმაციის ანალიზი
·         გადაწყვეტილების მიღება
·         მონაცემთა დაჯგუფება
·         ინფორმაციის ინტერპრეტაცია
·         თანმიმდევრობის დაცვა
·         წყვილებში მუშაობა
·         თანამშრომლობის უნარი
გაკვეთილის მიზნები


მოსწავლეები შეძლებენ:
·      გააცნობიერონ მეწარმის გავლენა საზოგადოებასა და რეგიონზე
·      შეადარონ წარმატებული მეწარმეების საერთო თვისებები საკუთარ უნარებსა და შესაძლებლობებს
წინარე  ცოდნა
მოსწავლეებს შეუძლიათ მსჯელობა, დისკუსია, აზრის გამოთქმა, დასკვნების გამოტანა
გაკვეთილის მსვლელობა /საკლასო მენეჯმენტი
  აქტივობა 1: შესასწავლი თემისა და მიზნების გაცნობა .
  აქტივობა 2: საკვანძო კითხვებზე პასუხის გაცემა
  აქტივობა 3:  ბიზნესის წარმატების თვისებების განსაზღვრა
  აქტივობა 5: ბლიც-შეკითხვები
  აქტივობა 6: დასკვნების გამოტანა გაკვეთილის შეჯამება
შეფასების საგანი და პროცედურები
 ვაფასებ მოსწავლეთა  აქტიურობას და  ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს განმავითარებელი შეფასებით
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

  •            20 სახელის სამაგიდო ბარათი
  •            5 საკვანძო ტერმინთა საჩვენებელი ბარათი (ა-ე)
  •           1 მეწარმის პოსტერი
  •            4 ამოცანის პოსტერი (ა-დ)
  •            20 ჩემი თვისებების აღრიცხვის ბარათი
  •            20 საშლელიანი ფანქარი

  






გაკვეთილი 2 : 
„რეგიონალური რესურსები: მეწარმეობის ინსტრუმენტები“
გაკვეთილის გეგმა
რიცხვი: 05.12.2017 წ.
გაკვეთილის  თემა
„რეგიონალური რესურსები: მეწარმეობის ინსტრუმენტები“
პედაგოგის სახელი და გვარი
ნატალია ოქროპირიძე
სწავლების საფეხური
VI-ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
20 მოსწავლე
საჭირო უნარები
·ინფორმაციის ანალიზი
·მონაცემთა დაჯგუფება
·გადაწყვეტილების მიღება
·ალტერნატივების შეფასება
·ზეპირი და წერითი კომუნიკაცია
·ინფორმაციის წარდგენა
·ჯგუფებში მუშაობა
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
·        მოსწავლეები გაეცნობიან რეგიონში არსებულ რესურსებსა და მეწარმეების მიერ მათი გამოყენების გზებს საქონლისა და მომსახურების წარმოებისას.
 მოსწავლეები შეძლებენ:
·         გაარჩიონ ბუნებრივი, ადამიანური და კაპიტალური რესურსები.
·         გააანალიზონ ის საქონელი და მომსახურება, რომლებიც შეიძლება იწარმოოს რესურსების გამოყენების
წინარე  ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან  მონაცემთა ანალიზი, მათმატიკური გამოთვლა, იციან მეწარმეობის საკვანძო ცნებები,  მსჯელობენ და გამოაქვთ დასკვნები.
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
აქტივობა 1. შესასწავლი თემის მიზნის გაცნობა
აქტივობა2. წინა გაკვეთილზე განხილული მასალის  გახსენება
აქტივობა 3. ჯგუფური მუშაობა
აქტივობა 4. პრეზენტაცია
აქტივობა 5.  ბლიც-შეკითხვები
აქტივობა 6. დასკვნების გამოტანა გაკვეთილის შეჯამება.
შეფასების საგანი და პროცედურები
 ვაფასებ მოსწავლეთა  აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ  განმავითარებელ შეფასებას
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
         20 სახელის სამაგიდო ბარათი
         5 საკვანძო ტერმინთა საჩვენებელი ბარათი (ვ-მ)
         1 მეწარმის პოსტერი
         20 ფლაერი „ ჩვენი რეგიონი“
6 რესურსების ბარათი (ა-ვ)
1 საქართველოს რესურსების რუკა
20 ბარათი და მაგნიტი
          20 ჩემი თვისებების აღრიცხვის ბარათი
          20 საშლელიანი ფანქარი













გაკვეთილი 3 :  
                        თამაში „ჰოთ-დოგების დახლი“
გაკვეთილის გეგმა

რიცხვი: 12.12.2017 წ.

გაკვეთილის   თემა
თამაში „ჰოთ-დოგების დახლი“
პედაგოგის სახელი და გვარი
ნატალია ოქროპირიძე
სწავლების საფეხური
VI-ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
20 მოსწავლე
საჭირო უნარები
·         ინფორმაციის ანალიზი
·         მონაცემთა დაჯგუფება
·         მითითებების დაცვა  
·         გამოთვლა
·         კითხვა დაგაცნობიერება
·         ჯგუფებში მუშაობა

გაკვეთილის მიზნები

მოსწავლეები შეძლებენ:
·         ახსნან ბიზნესის ფინანსური ინფორმაციის ზუსტი აღრიცხვის მნიშვნელობა.
·         აღრიცხონ ბიზნესის შემოსავლები და დანახარჯები.
·         გააცნობიერონ ბიზნესის წარმართვისთვის აუცილებელი ძირითადი საქმიანობა
წინარე  ცოდნა
მოსწავლეებმა  იციან  მათმატიკური გამოთვლა. საკვანძო სიტყვების მნიშვნელობები. მსჯელობენ და გამოაქვთ დასკვნები.
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
  აქტივობა 1. გაკვეთილის მიზნის გაცნობა .
  აქტივობა 2.  წინა გაკვეთილზე განხილული საკითხების  მიმოხილვა
  აქტივობა 3. თამაში „ჰოთ-დოგის დახლი“
  აქტივობა 4. ბლიც-შეკითხვები
   აქტივობა 5.გაკვეთილის შეჯამება
შეფასების საგანი და პროცედურები
ვაკვირდები, ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და გაკვეთილზე განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
·       20 სახელის სამაგიდო ბარათი
·         5 საკვანძო ტერმინთა საჩვენებელი ბარათი (ო-ს)
1 მეწარმის პოსტერი
5 თამაშის „ჰოთ-დოგის დახლი“ დაფა
1 სათამაშო ქვების შეკვრა (4 ფერი ; ტიტო ფერის 5 ცალი)
5 კამათელი
20 თამაშის „ჰოთ-დოგის დახლი“ ფულის აღმრიცხველი
20 ბიზნესდავალების ბარათი
·         20 საშლელიანი ფანქარი         










გაკვეთილი 4 : 
               „მეწარმეები - პრობლემების მომგვარებლები!“
გაკვეთილის  გეგმა
რიცხვი: 19.12.2017 წ.


გაკვეთილის  თემა
„მეწარმეები - პრობლემების მომგვარებლები!“
პედაგოგის სახელი და გვარი
ნატალია ოქროპირიძე
სწავლების საფეხური
VI-ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
20 მოსწავლე
საჭირო უნარები
·         ინფორმაციის ანალიზი
·         გადაწყვეტილების მიღება
·         ალტერნატივების შეფასება
·         წერითი და ზეპირი კომუნიკაცია
·         პრობლემის გადაჭრა
·         წყვილებში მუშაობა
გაკვეთილის მიზნები
მოსწავლეები შეძლებენ: 
·         განახორციელონ ბიზნესში პრობლემის გადაჭრის პროცესი
·         გააცნობიერონ ბიზნესგადაწყვეტილებებთან დაკავშირებული პოტენციური რისკი და ჯილდო
წინარე ცოდნა
მოსწავლეებს შეუძლიათ ანგარიში, მსჯელობა, დასკვნების გამოტანა, აქვთ წარმოსახვითი უნარები, ბიზნეს-გეგმის ჩამოყალიბება საკუთარ სამუშაო უნარებსა და ინტერესებზე დაყრდნობით.
გაკვეთილის მსვლელობასაკლასო მენეჯმენტი
 აქტივობა 1.შესასწავლი თემისა და გაკვეთილის მიზნის გაცნობა .
 აქტივობა 2.  წინა გაკვეთილზე შესწავლილი მასალის გახსენება 
 აქტივობა 3:.გონებრივი იერიში (ბიზნესის სერვისები)
აქტივობა 4.  ბლიც-შეკითხვები
აქტივობა 5. სამუშაო ფურცელზე მუშაობა და თამაში
აქტივობა.6. გაკვეთილის შეჯამება
შეფასების საგანი და პროცედურები
 ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და გაკვეთილზე განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
·   20 სახელის სამაგიდო ბარათი
·   4 საკვანძო ტერმინების საჩვენებელი ბარათი (ტ-ქ)
·   1 მეწარმის პოსტერი
·   20  პრობლემის გადამჭრელი
·   20  პრობლემის გადამჭრელი სანიშნე
·     20 საშლელიანი ფანქარი



გაკვეთილი 5 : 
                          „ჩემი რეგიონი მსოფლიოში“
გაკვეთილის გეგმა

რიცხვი: 26.12.2017 წ.

გაკვეთილის  თემა
„ჩემი რეგიონი მსოფლიოში“
პედაგოგის სახელი და გვარი
ნატალია ოქროპირიძე
სწავლების საფეხური
VI-ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
20 მოსწავლე
საჭირო უნარები
· დიაგრამის ანალიზი
· ნაწილების აწყობა
· კოოპერატიული ვაჭრობა
· გადაწყვეტილების მიღება
· ჯგუფური მუშაობა
გაკვეთილის  მიზნები და შედეგები
მოსწავლეები შეძლებენ:
·     გაიაზრონ რესურსების მომწოდებლებს, ბიზნესებსა და მომხმარებლებს შორის არსებული ურთიერთდამოკიდებულება.
·     განახორციელონ მიწოდების ჯაჭვი კონკრეტული წარმოების მაგალითზე.
წინარე  ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან ანგარიში, მსჯელობა, დასკვნების გამოტანა, აქვთ წარმოსახვითი უნარები.
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
  აქტივობა 1.შესასწავლი თემისა და გაკვეთილის მიზნის გაცნობა
  აქტივობა 2.  წინა გაკვეთილზე განხილული მასალის გახსენება                      
  აქტივობა 3. ბლიც-შეკითხვა
  აქტივობა 4. როლური თამაში
  აქტივობა 5. გაკვეთილის შეჯამება
  აქტივობა 6.სერტიფიკატების გადაცემა
შეფასების საგანი და პროცედურები
 ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და გაკვეთილზე განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
·   20 სახელის სამაგიდო ბარათი
·   4 საკვანძო ტერმინების საჩვენებელი ბარათი (ღ-ჩ)
·   1 მეწარმის პოსტერი
·         5 მიწოდების ჯაჭვის სტიკერების ფურცელი (ა-ი, 40 ცალი)
·         5 კომპიუტერის აწყობის მიწოდების ჯაჭვის ფურცელი
·         20 მიწოდების ჯაჭვის ფლაერი
·         20 სერტიფიკატი
·         20 საშლელიანი ფანქარი



Комментариев нет:

Отправить комментарий